Кафедра інтернатури по терапії, як складова медичного факультету, була створена 31.05.1993 року за наказом № 49 ректора Полтавського державного медичного стоматологічного інституту проф. Скрипнікова М.С.
Це перша та єдина, на той час, профільна кафедра, яка розпочала підготовку лікарів-інтернів.
Перший викладацький склад кафедри, об’єднав досвідчених викладачів, клініцистів, які на високому професійному рівні вирішували поставлені задачі.
Вагомий внесок в розробку методичних матеріалів кафедри внесли перший завуч кафедри асистент Бобирьова Л.Є. та в.о.доцента Зазикіна Д.С., яка була заступником декана факультету післядипломної освіти.
Особливу сторінку в історію кафедри вписав, на той час головний лікар ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського, професор В’ячеслав Миколайович Ждан. За його сприяння у 2000 році кафедра суттєво розширила учбову площ
Ректор ВДНЗУ «Українська медична стоматологічна академія»(з 2003 р. по 2021 р.), та ПДМУ (з 2021 р по теперешный час) д.мед.н., професор, Заслужений лікар України Ждан В.М.
На базі ПОКЛ, одній з клінічних баз кафедри, був створений навчально-практичний пульмонологічний центр. Це, безумовно, підвищило реалізацію навчально-виховного процесу і сприяло запровадженню сучасних технологій діагностики та лікування пацієнтів на базі Полтавського обласного навчально-практичного пульмонологічного центру, до складу якого входять 3 функціональних підрозділів: кабінет комп’ютерного дослідження функції зовнішнього дихання, кімната спелеотерапії та небулайзерна інгаляційна кабіна, які обладнані сучасною апаратурою, зокрема діагностичним автоматизованим комплексом «Кардіо+», термічним генератором іонів солі «Іона 2N» та сучасним небулайзером «Юлайзер».
На базі навчально-практичного пульмонологічного центру проводяться практичні заняття з лікарями-інтернами та курсантами циклів тематичного удосконалення. Безпосереднє залучення лікарів-інтернів та курсантів до лікувально-діагностичної роботи надає можливість набути практичні навички й уміння, які в подальшому будуть самостійно реалізовуватися в повсякденній практичній лікарській діяльності.
Навчально-практичний пульмонологічний центр став основною науково-методичною базою для проведення наукових досліджень з різних напрямків внутрішньої патології, як для співробітників кафедри, так і для лікарів-інтернів.
Основними науковими напрямками кафедри були і залишаються:
- вивчення особливостей клінічного перебігу, діагностики та лікування поєднаної патології внутрішніх органів;
- вплив шкідливих факторів зовнішнього середовища на розвиток та прогресування бронхопульмональної патології та розробка методів диференційованого лікування та реабілітації;
- екпериментальне та клінічне обґрунтування застосування антиоксидантів у комплексній терапії діабетичних ангіопатій;
- оптимізація використання інформаційно-комунікаційних технологій у клінічній медицині та післядипломній медичній освіті;
- розробка алгоритмів і технології запровадження здорового способу життя у хворих на неінфекційні захворювання на підставі вивчення психоемоційного статусу та функціонального стану.
Наукові розробки впроваджуються як у лікувально-діагностичний, так і в педагогічний процес.
За результатами виконання перерахованих науково-дослідницьких робіт з 1993 р. були успішно захищені 8 кандидатських дисертації (Скрипник І.М., Люлька Н.О., Шепітько К.В., Невойт Г.В., Гопко О.Ф., Маслова Г.С., Вахненко А.В., Ємченко Я.О.) та 4 докторські дисертаційні роботи (Потяженко М. М., Бобирьова Л.Є., Скрипник І.М., Бойко М.Г.), 31 магістерська робота.
Асистентом, к.мед.н. Гаєвським С.О. розроблено, а асистентом Ткач Л.І. та доцентом Стародубцевим С.Г першими в Україні запроваджено в практику роботи комунальної установи ЕМД та МК м. Полтави сучасну телемедичну консультативну систему 3G відеозв’язку з виїзними бригадами, яка активно та успішно реалізується в цілодобовому режимі при наданні невідкладної допомоги хворим на догоспітальному етапі.
З 2009 року по теперішній час кафедра носить назву – «Кафедра внутрішніх хвороб та медицини невідкладних станів» ННІПО.
Протягом 15 років (1993-2008 рр.) кафедру очолював її фундатор - д.мед.н. професор Потяженко М.М.. а з
З 2008р. по 25.08.2011 р. очолював учень проф. Потяженка М.М., - д.мед.н. професор Скрипник І. М.,
З серпня 2011р. по грудень 2014 р. – д.мед.н. професор Іщейкін К.Є.;
З 2015 р. по теперішній час кафедру знову очолює д.мед.н. професор Потяженко М.М.
Кафедра була профільною з підготовки лікарів-інтернів за трьома фахами: «Внутрішні хвороби», «Медицина невідкладних станів» та «Дерматовенерологія», тому підтримує постійний фаховий міждисциплінарний зв'язок із суміжними кафедрами, забезпечуючи оптимальну реалізацію типових програм та індивідуальних навчальних планів.
Координація роботи профільної кафедри та її взаємодія із суміжними кафедрами з питань надання організаційно-методичної та консультативної допомоги базам стажування лікарів-інтернів регулярно розглядаються на засіданнях постійно діючої циклової методичної комісії Навчально-наукового інституту післядипломної освіти, яку понад 20 років очолював професор Потяженко М.М.
На кафедрі творчо і на сучасному рівні створена навчально-методична та організаційно-методична база з питань інтернатури, яка постійно оновлюється.
За сприянням ректора професора Ждана В.М., на кафедрі у 2003 році був відкритий базовий міжкафедральний комп’ютерний клас з підключенням до мережі Інтернет, який оновлений сучасною комп'ютерною і прокційною аудіщ-відеотехнікою. Використання персональних комп’ютерів, інтернету оптимізувало процес навчання та підготовку лікарів-інтернів і слухачів-курсантів , забезпечуючи самостійне оволодіння не тільки теоретичними знаннями, але і практичними навичками.
У 2009 році професором Скрипником І.М. на кафедрі були розпочаті курси підвищення кваліфікації лікарів практичної охорони здоров’я на передатестаційних циклах з фаху «Медицина невідкладних станів» та виїзні цикли тематичного удосконалення з актуальних питань невідкладної допомоги.
Під керівництвом професора Скрипника І.М. на кафедрі виконані та успішно захищені кандидатські дисертації аспірантми Невойт Г.В. (2004 р.) і Масловою Г.С. (2009 р.), асистентом Гопко О.Ф., (2009 р.) та Вахненко А.В. (2010 р.).
У 2011 році кафедру очолив професор Іщейкін Костянтин Євгенович тому кафедра була реорганізована шляхом часткового приєднання навчальної дисципліни «Шкірні та венеричні хвороби» і мала назву «Кафедра внутрішніх хвороб та медицини невідкладних станів з дерматовенерологією» факультету післядипломної освіти.
За цей період завідування кафедрою (2011-2014р.р.) професор Іщейкін К. Є. розширив навчально-клінічну базу кафедри за рахунок терапевтичного відділення 2-ї МКЛ м. Полтави.
У зв’язку з обранням Іщейкіна Костянтина Євгеновича в листопаді 2014 року народним депутатом України VІІІ скликання, він звільнений з посади завідувача кафедри.
З грудня 2014 року по теперішній час кафедру очолює д.мед.н., професор Потяженко Максим Макарович.
З 1994 по 1995 рік – проректор з навчальної роботи ПДМСІ.
З 2001 по 2003 рік – декан факультету підготовки іноземних студентів.
З 1996 по 2005 рік – голова Полтавського наукового товариства терапевтів.
З 2003 року по2019рік – голова апробаційної ради №1 по захисту кандидатських і докторських дисертацій.
З 2004 року по2020рік – голова циклової методичної комісії факультету післядипломної освіти лікарів.
З 2017 року – голова осередку в Українській медичній стоматологічній академії «Українська асоціація валеологів».
З 2023р. - член Всеукраїнської громадської організації "Асоціаціялікарів-інтерністів"
Під керівництвом професора Потяженко М.М. захищено 3 кандидатські дисертації та 9 магістерських робіт, виконана1 докторська дисертаційна робота, яка готується до захисту.
Автор та співавтор 568 наукових та навчально-методичних праць, з яких 3 монографії, 2 підручника, 22 методичних рекомендацій, 12 інформаційних листів, 15 патентів на винахід, 29 навчальних та навчально-методичних посібників.
За багаторічну сумлінну працю, високу професійну майстерність і значний особистий внесок у підготовку висококваліфікованих медичних кадрів, багаторазово нагороджувався відзнаками, подяками та грамотами ректора університету, голови Полтавської обласної та Подільської районної ради м. Полтави, міського голови Полтави, Департаментом охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації та головним лікарем Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В.Скліфосовського.
Нагороджений знаками «Відмінник охорони здоров’я» (1989) та «Відмінник освіти України» (1998), медаллю «Ветеран праці» (2003).
У 2016 році «За особливі заслуги перед Українським народом» нагороджений почесною грамотою Верховної ради України.
На кафедрі працюють висококваліфіковані фахівці:
з грудня 1993р. лікар кардіолог вищої категорії - доцент Н.О.Люлька,
з 1995р. – лікар- терапевт вищої категорії доцент Н.Л. Соколюк,
з 2011р. – лікар-терапевт вищої категорії доцент О.Є. Кітура,
з 2011р. – лікар-терапевт вищої категорії доцент Т.В. Настрога,
з 2011р. – лікар вищої категорії зі спеціальностей: медицина невідкладних станів, кардіологія. Завідувач консультативним телеметричним відділом КП «Полтавський обласний центр ЕМД та МК Полтавської обласної ради»- Ткач Л.І.
З 2011р. – лікар вищої категорії з фаху «Організція та управління охороною здоро’вя», заступник головного лікаря КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В. Скліфосовського», - Є.О. Величко
з 2016р. – лікар-терапевт першої категорії - доцент Г.В. Невойт,
з 2021р. – лікар-терапевт, асистент Корпан А.С.
З 12.2019 р. на кафедрі проходить навчання аспірант Співак Ю.А.
З 2015р. на базі КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради» та кафедри внутрішніх хвороб та медицини невідкладних станів створений і успішно працює навчально-практичний пульмонологічний центр, з 2019р. - центр біофотоніки та валеології, на базі яких виконується ініціативна НДР «Розробка алгоритмів і запровадження здорового способу життя хворих на неінфекційні захворювання на підставі вивчення психоемоційного та функціонального стану людини».
За 30 років роботи кафедри, через первинну спеціалізацію (інтернатуру), підготовлено:
- 1106 лікарів з фаху «Терапія»/ «Внутрішні хвороби»;
- 137 лікарів з фаху «Медицина невідкладних станів»;
- 41 лікар з фаху «Загальна практика – сімейна медицина»;
- 69 лікарів з фаху «Дерматовенерологія» (з 2011 по 2018 рік);
- 37 магістрів медицини з фахів «Внутрішні хвороби», «Медицина невідкладних станів» та «Дерматовенерологія».
В клінічній ординатурі підготовлено 61 лікар, із яких 38 іноземних громадян.
На циклах тематичного удосконалення, передатестаційних циклах та стажування підвищили рівень фахової підготовки 1983 лікарів різних спеціальностей.
З 2023 року всі викладачі кафедри є членами Всеукраїнської громадської організації "Асоціація лікарів-інтерністів".